20 shprehje nga 20 sipërmarrësit më të mëdhenj të kohërave

19 Janar '21

20 shprehje nga 20 sipërmarrësit më të mëdhenj të kohërave
	 	 

Kohërat e ndryshme kanë sjellë persona të ndryshëm, e që shumica prej tyre kanë dhënë shumë për shoqërinë. Pavarësisht nga historitë e jetës së disa prej tyre, që shpeshherë diskutohen në shkallë të gjerë, ka gjithmonë diçka që mund të mësojmë nga sipërmarrësit, e sidomos nga ata që kanë arritur të “veçohen” për arritjet e tyre.

Më poshtë, Akademi Pune, ju sjell disa shprehje nga sipërmarrës të mëdhenj, madje edhe nga shekulli i kaluar.

Richard Bronson

“Interesi im për jetën vjen duke i vendosur vetes sfida të mëdha, dukshëm të paarritshme dhe duke u përpjekur të ngritem bashkë me to”.

Richard Bronson, ka bërë një jetë shumë interesante, duke pasur suksese dhe dështime gjatë karrierës së tij. Por, kjo i dha atij më në fund miliona dollarë. Ai filloi me një dyqan regjistrimesh me porosi postare, përpara se të zgjerohej me kompaninë që sot njihet si “Virgin Group”, një investitor global, që përfshinë sektorë të shumtë si: udhëtim, telekom, shërbime financiare, fluturime hapësinore etj. Është pothuajse e pabesueshme lista e gjërave që ai zotëron, por gjithçka fillon të duket normale pasi njerëzit të njihen me shprehjet e tij të suksesit.

richard

Steve Jobs

“Bëhu matës i cilësisë, disa njerëz nuk janë mësuar me një mjedis ku pritet përsosmëria”

Shumë persona duan të fitojnë shumë para, por ata nuk dinë t’i bëjnë gjërat si duhet, sepse nuk japin as përpjekjet e nevojshme për këtë. Vetë Steve Jobs, kishte një të kaluar të vështirë, sidomos në kohën sa ishte student, por më vonë u bë një sipërmarrës i fuqishëm. Përveç që njihet si pioner i revolucionit të kompjuterit personal në vitet 1970 dhe 1980, ai ishte edhe dizajner industrial, investitor i medias, CEO dhe bashkëthemelues i Apple Inc., kryetari i “Pixar” dhe anëtari i bordit të drejtorëve në Kompaninë “Walt Diseny”.

stve

Bill Gates

“Klientët më të pakënaqur janë burimi më i madh i të mësuarit”.

Bill Gates është një manjat i biznesit amerikan, zhvillues softuerësh dhe filantropist. Por, ai është i njohur më së miri si një bashkëthemelues i “Microsoft Corporation”. Gjatë karrierës së tij në Microsoft, ai mbajti pozitën e kryetarit, CEO-s dhe presidentit. Gates është një nga sipërmarrësit më të njohur të revolucionit të mikrokompjuterëve të viteve 1970 dhe 1980. Sot ai njihet edhe si pronari më i madh i tokave bujqësore në Amerikë.

bill

Thomas Edison

“Unë nuk kam dështuar. Sapo kam gjetur 10,000 mënyra që nuk funksionojnë”.

Thomas Edison ishte një njeri i mahnitshëm.  Ai ishte dikush që mbante mbi 1000 patenta të ndryshme dhe shpiku një teknologji të pabesueshme gjatë gjithë jetës së tij, nga llamba e dritës tek projektori i filmit. Çdo sukses që ai pati u parapri me “dështime” të shumta, por ai nuk i pa si të tilla. Për të ato ishin kthesa mësimi, të cilat siguruan informacion të nevojshëm se çka - ku nuk funksionon.

thomas

Henry Ford

“Kam vërejtur se njerëzit përparojnë përderisa të tjerët humbin kohën kot”.

Henry Ford (30 korrik 1863 - 7 prill 1947) ishte një industrialist amerikan dhe manjat i biznesit, themelues i “Ford Motor Company” dhe zhvilluesi kryesor i teknikës së linjës montuese të prodhimit në masë. Duke krijuar automobilin e parë që mund të përballonin amerikanët e klasës së mesme, ai e shndërroi makinën nga një “kuriozitet” të shtrenjtë në një mjet transporti të arritshëm që ndikoi thellësisht në shekullin e 20-të.

hendry

John Rockefeller

“Menaxhimi i mirë u tregon njerëzve mesatarë se si të bëjnë punën e njerëzve superiorë”.

John Davison Rockefeller Sr. (8 korrik 1839 - 23 maj 1937) ishte një manjat dhe filantropist i biznesit amerikan. Ai konsiderohet gjerësisht amerikani më i pasur i të gjitha kohërave dhe personi më i pasur në historinë moderne.

Rockefeller lindi në një familje të madhe në pjesën e pasme të Nju Jorkut që u zhvendos disa herë para se të vendosej përfundimisht në Cleveland, Ohio. Ai u bë një ndihmës llogaritar në moshën 16 vjeçare dhe bëri disa partneritete biznesi duke filluar qënë moshën 20 vjeçare, duke e përqendruar biznesin e tij në rafinimin e naftës. Rockefeller themeloi “Standard Oil Company” në 1870. Ai e drejtoi atë deri në 1897 dhe mbeti aksioneri më i madh i saj.

john

Ray Kroc

“Fati është një divident i djersës. Sa më shumë që djersitni, aq më me fat jeni.”

Ray është i famshëm në të gjithë botën, për mbretin e të gjitha restoranteve të ushqimit të shpejtë; McDonald’s. Ai e bleu atë nga vëllezërit McDonald për 2.7 milion dollarë, sepse ishte “irrituar” që ata kishin hapur vetëm disa dyqane. Kroc, më pas shpërndau ndërmarrjen në të gjithë Amerikën. Kroc u përfshi në kohën 100: Njerëzit më të rëndësishëm të Shekullit dhe grumbulloi një pasuri prej miliona dollarësh gjatë jetës së tij. Ai ishte pronar i ekipit të bejsbollit San Diego Padres nga 1974, deri në vdekjen e tij në 1984.

ray

Jeff Bezos

"Marka juaj është ajo që njerëzit thonë për ju kur nuk jeni në dhomë".

Nëse ka një person që e di se për çfarë po flasin kur bëhet fjalë për markën, ai është Jeff Bezos, pasi kompania e tij Amazon.com u emërua marka më e besuar në Amerikë në 2010. Njerëzit blejnë nga faqja e tij e internetit herë pas here, sepse ata e dinë që “Amazon” është një vend i sigurtë për të blerë, me rezultate të besueshme. Kuptimi i tij për markat, e kanë çuar atë të krijojë një nga faqet e internetit më të mira në botë, dhe e bëri atë një nga sipërmarrësit më të pasur të internetit.

jeff

Mary Kay Ash

“Ata që janë të bekuar me talentin më të madh jo domosdoshmërisht i kalojnë të gjithë të tjerët. Ata që shquhen janë ata që e ndjekina atë”.

Mary Kay Ash (12 maj 1918 - 22 nëntor 2001), ishte një biznesmene amerikane dhe themeluese e “Mary Kay Cosmetics, Inc.”. Pasi vdiç pasuria e saj personale kishte arritur në 98 milion dollarë. Kompania e sipërmarrëses kishte më shumë se 1.2 miliardë dollarë shitje dhe një forcë ndërkombëtare shitjesh prej më shumë se tetëqind mijë në më shumë se 30 shtete.

mary

Walt Diseny

“Është argëtuese të bësh të pamundurën.”

Walter Elias Disney (5 dhjetor 1901 - 15 dhjetor 1966) ishte një sipërmarrës amerikan, animator, shkrimtar, aktor i zërit dhe producent i filmit. Si një pionier i industrisë amerikane të animacionit, ai prezantoi disa zhvillime në prodhimin e karikaturave. Si prodhues filmi, Disney mban rekordin për shumicën e “Academy Awards” të fituara nga një individ, pasi ka fituar 22 Oskar nga 59 nominime. Ai u vlerësua me dy çmime “Golden Globe” për Arritje Speciale dhe një “Emmy Award”, ndër nderime të tjera. Disa nga filmat e tij janë përfshirë në regjistrin kombëtar të filmit në Bibliotekën e Kongresit.

walt

Warren Buffett

“Vetëm kur ndodhë zbatica, e zbuloni se kush ka qenë duke notuar lakuriq”.

Warren Edward Buffett (lindur më 30 gusht 1930), është një investitor amerikan, manjat i biznesit, filantrop, kryetar dhe CEO i “Berkshire Hathaway”. Ai konsiderohet si një nga investitorët më të suksesshëm në botë dhe ka një vlerë neto prej mbi 85,6 miliardë dollarë amerikanë që nga dhjetori 2020, duke e bërë atë personin e katërt më të pasur në botë.

warren

Oprah Winfrey

“Ktheji plagët e tua në urtësi”.

Oprah Winfrey ka pozitë si ekzekutiv i medias, aktore dhe filantrope miliardere. Ajo është e njohur më së shumti si drejtuese e programit të saj, jashtëzakonisht të popullarizuar; “The Oprah Winfrey Show”, i cili u transmetua për 25 sezone, nga 1986 në 2011. Në 2011, Winfrey filloi rrjetin e saj televiziv, “Rrjeti Oprah Winfrey” (OWN).

Sipas revistës Forbes, Winfrey ishte personi afrikano-amerikan më i pasur i shekullit të 20-të dhe i vetmi person që është miliarder me ngjyrë për tre vjet me radhë. Revista Life e përshëndeti atë si gruan më me ndikim të brezit të saj. Në Shtator të 2002-tës, Winfrey u emërua marrësja e parë e çmimit “Academy of Television Arts & Sciences Bob Hope Humanitarian”. Në 2005-tën “Business Week” e emëroi Winfrey-n si “filantropin më të madh me ngjyrë në historinë Amerikane”. Organizata e saj për bamirësi grumbulloi më shumë se 50 milion dollarë për programe bamirësie, përfshirë arsimin e vajzave në Afrikën e Jugut dhe lehtësimin e viktimave të Uraganit Katrina.

oprah

Andrew Carnegie

 "Njerëzit që kanë pasur sukses janë ata që kanë zgjedhur një linjë dhe i përmbahen asaj".

Andrew Carnegie (25 nëntor 1835 - 11 gusht 1919) ishte një industrialist dhe filantropist skocez-amerikan. Carnegie udhëhoqi zgjerimin e industrisë amerikane të çelikut në fund të shekullit të 19-të dhe u bë një nga amerikanët më të pasur në histori. Ai u bë një filantropist kryesor në Shtetet e Bashkuara dhe në Perandorinë Britanike. Gjatë 18 viteve të fundit të jetës së tij, ai dhuroi 350 milion dollarë (afërsisht 5.2 miliard dollarë të sotëm) për bamirësi, fondacione dhe universitete, pothuajse 90 përqind e pasurisë së tij. Artikulli i tij i vitit 1889 "Ungjilli i Pasurisë" u bëri thirrje të pasurve të përdorin pasurinë e tyre për të përmirësuar shoqërinë.

andrew

Coco Chanel

"Për të qenë të pazëvendësueshëm duhet të jeni gjithnjë të ndryshëm".

Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel (19 gusht 1883 - 10 janar 1971) ishte stiliste dhe biznesmene franceze. Si themeluese dhe emruese e markës “Chanel”, ajo u vlerësua shumë pas luftës së Parë Botërore, sepse “siluetën me korse” e zëvendësoi me veshje më elegante, por në të njëjtën kohë të zakoshme, të lirshme dhe sportive. Përveç veshjeve ajo shtriu shijën e saj edhe në stoli, parfume dhe çanta dore. Chanel është e vetmja stiliste e modës e përfshirë në listën e revistës “Time” të 100 njerëzve më me ndikim të shekullit të 20-të. Vetë Chanel, projektoi monogramin e saj të famshëm të CC-së, i cili është në përdorim që nga vitet 1920.

coco

Michael Dell

“Nuk është e nevojshme të jeni gjeni, vizionar apo edhe një i diplomuar në kolegj për të qenë i suksesshëm. Ju duhet vetëm një strukturë dhe një endërr”.

Michael Saul Dell (lindur më 23 shkurt 1965) është një biznesmen dhe filantropist miliarder amerikan. Ai është themeluesi, kryetari dhe CEO i “Dell Technologies”, një nga kompanitë më të mëdha në botë të pajisjeve teknologjike. Dell, renditet në vendin e 27-të më të pasur në botë nga “Forbes”, me një vlerë neto prej 27.2 miliardë dollarësh që nga Prilli i vitit 2020.

michael

J.P. Morgan

“Shkoni aq larg sa mund të shihni; kur të arrini atje, do të jeni në gjendje të shihni më shumë”.

John Pierpont Morgan (17 Prill 1837 - 31 Mars 1913), ishte një financues dhe bankier Amerikan që dominonte financat e korporatave në “Wall Street” përgjatë kohës së ashtuquajtur “Epoka e Mbarë”. Si kreu i firmës bankare që në fund të fundit u bë i njohur si J.P. Morgan dhe Co., ai ishte një forcë lëvizëse pas valës së konsolidimit industrial në Shtetet e Bashkuara që shtrihej në fund të shekujve 19 dhe në fillim të shekujve 20. Gjatë karrierës së tij në Wall Street, J.P. Morgan drejtoi formimin e disa korporatave të shquara shumëkombëshe duke përfshirë “U.S Steel”, “International Harvester” dhe “General Electric”. Ai dhe partnerët e tij gjithashtu kishin interesa kontrollues në shumë biznese të tjera amerikane duke përfshirë “AT&T”, “Western Union” dhe 24 hekurudha. Për shkak të dominimit të tij financiar, Morgan arriti të ushtronte një ndikim të madh mbi ligjvënësit dhe financat e vendit. Gjatë Panikut të vitit 1907, ai organizoi një koalicion financuesish që shpëtuan ekonominë amerikane nga kolapsi.

morgan

Sergey Brin

 "Zgjidhja e problemeve të mëdha është më e lehtë sesa zgjidhja e problemeve të vogla”.

Sergey Mikhaylovich Brin (lindur më 21 gusht 1973), është një shkencëtar amerikan i kompjuterëve dhe sipërmarrës në Internet. Së bashku me Larry Page, ai themeloi Google. Brin ishte president i kompanisë mëmë të Google, “Alphabet Inc.”, derisa më 3 dhjetor 2019, kur nuk ishte më në këtë pozitë. Brin dhe Page atje janë bashkëthemelues, kontrollojnë aksionarët, anëtarët e bordit dhe punonjësit. Që nga janari 2021, Brin është personi i 9-të më i pasur në botë, me një vlerë neto prej 75 miliardë dollarësh.

sergey

Elon Musk

"Këmbëngulja është shumë e rëndësishme. Nuk duhet të dorëzoheni nëse nuk jeni të detyruar të dorëzoheni".

Elon Reeve Musk( lindur më 28 qershor 1971), është një manjat biznesi, dizajner dhe inxhinier industrial. Ai është themeluesi, CEO, CTO dhe shef projektues i SpaceX; investitori i hershëm, CEO dhe arkitekti i “Tesla”, themelues i Kompanisë “Boring”; bashkëthemelues i “Neuralink”; bashkë-themelues dhe bashkë-kryetar fillestar i “OpenAI”. Ai u zgjodh anëtar i Shoqërisë Mbretërore në 2018. Gjithashtu, atë vit, Musk u rendit i 25-ti në listën e “Forbes” në “Njerëzit më të Fuqishëm të Botës’. Përveç kësaj, ai u rendit i pari në listën e “Forbe”s të “Liderëve Më Inovatorë të vitit 2019’. Musk u bë personi më i pasur në botë, për një javë, në janar të këtij viti.

elon

Howard Hughes

"Bëni të pamundurën, sepse pothuajse të gjithë më kanë thënë se idetë e mia janë thjesht fantazi”.

Howard Robard Hughes Jr. (24 Dhjetor 1905 - 5 Prill 1976) ishte një manjat biznesi amerikan, investitor, pilot i vendosjes së rekordeve, inxhinier, regjisor filmi dhe filantrop, i njohur gjatë jetës së tij si një nga individët më të suksesshëm në botë financiarisht. Ai fillimisht u bë i shquar si prodhues i filmit dhe më pas si një figurë me ndikim në industrinë e aviacionit. Më vonë, ai u bë i njohur për sjelljen e tij të çuditshme dhe mënyrën e të jetuarit të fshehtë - shprehi që u shkaktuan pjesërisht nga përkeqësimi i çrregullimit të tij obsesiv-kompulsiv (OCD), dhimbjes kronike nga një përplasje aeroplani gati fatale dhe shtimit të mungesës së dëgjimit

howard

Milton Hershey

"Përvoja ime më ka treguar se njerëzit që janë jashtëzakonisht të mirë në biznes nuk janë për shkak të asaj që dinë, por për shkak të nevojës së tyre të pangopur për të ditur më shumë."

Milton Snavely Hershey (13 shtator 1857 - 13 tetor 1945) ishte një biznesmen i çokolladave dhe filantrop amerikan. Ai ishte i stërvitur në biznesin e ëmbëlsirave, pionier në prodhimin e karamelit, duke përdorur qumësht të freskët. Ai nisi kompaninë “Lancaster Caramel”, e cila arriti të eksportonte sasi të mëdha dhe më pas e shiti atë për të filluar me një kompani të re që furnizonte me çokollatë qumështi të prodhuar në masë. /Akademi Pune

milton

 

KosovaJob is the largest local network certified by Bureao Veritas with ISO 9001:2015 for Quality Management
Copyright © 2024 - KosovaJob LLC